به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء ؛ آقای عباس قطب‌الدینی گفت: در آستانه فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) با همت مهندسان و استادکاران ایرانی، کار سنگ‌فرش صحن باب الغیبه (قسمت ورودی زائران) در حرم مطهر امامین عسکریین علیهما السلام به‌مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه حرم مطهر عسکریین خانه پدری امام عصر(عج) است، افزود: به‌دلیل حضور چندین‌ساله عناصر تکفیری و داعش در این منطقه، غبار مظلومیت و ویرانی بر این حرم مطهر و مناطق اطراف آن نشسته است که دل هر زائر و محب اهل‌بیت(ع) را به‌درد می‌آورد.

آقای قطب‌الدینی تصریح کرد: از این رو ستاد بازسازی عتبات عالیات بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و علما و بزرگان دینی، جهت زدودن غبار مظلومیت از این عتبه مقدس و توسعه آن، عزم خود را جزم کرده است.

وی با بیان اینکه زائرانی که در سال‌های اخیر به‌ویژه ایام اربعین به این حرم مطهر مشرف شده‌ بودند به‌یاد دارند که کف حرم سیمانی بود و سطح ناهمواری داشت، گفت: اکنون صحن باب الغیبه که ورودی اصلی حرم و محل بیتوته و استراحت بسیاری از زائران در ایامی مثل اربعین است با سنگ‌های مرغوب و زیبای ایرانی مفروش شده است.

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء با بیان اینکه عملیات سنگ‌فرش این صحن ظرف دو ماه صورت گرفت، گفت: در این پروژه نیروهای فنی و متبرع از استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم، گلستان و سمنان مشارکت داشتند.

وی افزود: پروژه سنگ‌فرش صحن باب القبله نیز به‌مساحت تقریبی ۱۷۰۰ مترمربع پس از زیرسازی توسط عتبه عسکریه تحویل ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا خواهد شد و پس از آن جهت عملیات بتن‌ریزی و سنگ‌فرش اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

براساس این گزارش، پس از دو واقعه تلخ انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین(ع) توسط عناصر تکفیرى، ستاد بازسازى عتبات عالیات به‌صورت جدى پروژه بازسازى و توسعه این حرم مطهر را در دستور کار خود قرار داد.

کار ساخت گنبد حرم مطهر امامین عسکریین(ع) در سال ۸۹، کلید خورد؛ این گنبد که با مساحت یک‌هزار و ۲۰۰ مترمربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به‌شمار می‎آید در تابستان ۹۱ با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد؛ پس از آن، ضریح مطهر، صندوقچه‌های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته شد ودر سامراء به بهره‌برداری رسید.

سامراء مدفن امام هادی و امام حسن عسکری است که به حرم امامین عسکریین علیهما السلام مشهور است؛ کنار مضجع مطهر این دو امام همام، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان و حکیمه خاتون عمه امام عسکری نیز قرار دارد، علاوه بر این، سامراء مدفن بیست و دو تن از امامزادگان و اعضای خانواده ائمه نیز هست؛ ۵ نفر از این ۲۲ نفر پای قبور مطهر مدفون هستند.

این بزرگواران شامل عموهای امام زمان(عج)، سوسن خاتون مادر امام عسکرى و نیز دو نفر از نوادگان امام موسی‌بن جعفر (مشهوربه ابراهیم و محمد) هستند؛ این ۲ نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند؛ بقیه (۱۷نفر) در رواق باب المراد و باب المهدی مدفون هستند علاوه بر اینها قبور چند نفر از شاگردان (طلاب) میرزای شیرازی بزرگ صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد