به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، افتخار انجام این پروژه به ستاد بازسازی استان کرمان رسید و از سال ۱۳۹۳ عملا طراحی و ساخت گنبد حرم مطهر به دست نیروهای فنی و مهندسی در کرمان آغاز شد.

گزینه‌های استفاده از متریال‌های گوناگون برای ساخت سازه‎ گنبد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتاً ساخت گنبد با فولاد و بتن مورد تایید قرار گرفت و پس از طراحی سازه، فریم فولادی گنبد در شرکت OTEC تهران ساخته شد و در فرآیندهای تولید جوش به منظور افزایش دوام و جلوگیری از زنگ خوردگی و پوسیدگی، فریم فولادی در اراک گالوانیزه گردید.

سال ۱۳۹۴ کلیه قطعات فریم مذکور به کرمان منتقل و در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات مونتاژ شد و نیمه دوم سال ۱۳۹۵ ساخت قاب‌های فولادی بتنی روی گنبد در محل این ستاد کلید خورد.

در حال حاضر به مراحل پایانی ساخت سگمنت‌های بتونی گنبد حرم مطهر نزدیک می‌شویم و پانل‌های بتونی پوسته گنبد در حال نصب آزمایشی می‌باشند.

این قطعات در شش رج و اندازه‌های مختلف ساخته و به ترتیب از ساق گنبد نصب شده و تا بالا ادامه دارد که با نصب کامل آن‌ها و تست نهایی، پوسته گنبد حرم مطهر کامل شده و آماده نصب خشت‌های گنبد که با مس طراحی و با دستگاه CNC ساخته شده، می‌باشند.

خشت‌ها پس از ساخت، مراحل آب‌کاری را طی می‌کنند و هم اکنون حدود ۶۰ درصد از خشت‌ها ساخته شده و آماده نصب آزمایشی روی گنبد می‎باشند.این گنبد نسبت به گنبدی که در حال حاضر در کربلا وجود دارد از نظر ارتفاع هفت و نیم متر بلندتر و از نظر حجمی یک و نیم برابر خواهد بود.منابع مالی پروژه‌های مذکور به صورت صفر تا صد از محل نذورات مردمی انجام می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد