علیرضا فداکار در گفت وگو با خبرنگار گروه اعزامی خبرگزاری فارس به کنگره عظیم اربعین در عتبات عالیات، گفت: اربعین به همایش و کنگره عظیم اربعین تبدیل شده و می طلبد که همگان برای باشکوه تر شدن آن کمک کنند.

وی افزود: برای چهارمین سال پیاپی است که موضوع اربعین از طریق وزارت کشور و ستاد مرکزی اربعین پیگیری می شود و ستاد بازسازی عتبات عالیات مسئول کمیته مشارکت مردمی، اسکان و تغذیه شده است.ضمن اینکه با کمیته های امنیت، خدمات شهری، فرهنگی، حمل و نقل، هلال احمر و … هماهنگ هستیم و باید به آنها خدمات دهیم البته اگر همکاری وجود نداشته باشد بخشی از کارها روی زمین باقی خواهد ماند.

رییس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف تصریح کرد: پیشنهاد این ستاد جدی گرفتن موضول اربعین از سوی همگان است و اگر بناست که روال فعلی دنبال شود در آینده دچار مشکل خواهیم شد چرا که زیرساخت های جمهوری اسلامی ایران و عراق کشش بیش از ۲ میلیون زائر را ندارد و وزارت کشور و ستاد عتبات نمی توانند همه کارها را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه ۱۵ اربعین را در نجف اشرف تجربه کرده ام اظهار داشت: باید موضوع اربعین از سوی تمامی دستگاه ها و سازمان ها و ارگان ها و وزارتخانه ها دنبال شود.

فداکار با اشاره به گرم شدن هوای در اربعین سال های آینده، از مسئولین و متولیان این امر خواست از هم اکنون به فکر باشند.

وی افزود: ورودی همه زوار اربعین از شهر نجف است ضمن اینکه آغاز پیاده روی اربعین از این شهر بوده و فرودگاه مورد استفاده زائرین هم نجف است لذا آمادگی شهر نجف برای استقبال از زائرین از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس ستاد بازسازی عتبات نجف با بیان اینکه آمادگی موکبداران برای اسکان و پذیرایی از زایرین از اول ماه صفر فراهم بوده است گفت: ۸۱ موکب فعال در نجف داشتیم که برای مثال موکب استان تهران ظرفیت ۷۰ هزار و موکب استان البرز ظرفیت ۳۹ هزار وعده صبحانه و ناهار و شام داشتند.

وی تصریح کرد: جمع اسکان خواهران در موکب های نجف اشرف ۹۷ هزار نفر و جمع اسکان برادران در موکب ها ۱۱۹ هزار نفر، صبحانه توزیع شده بین زایرین موکب ها ۲۵۸ هزار، ناهار توزیع شده بین زایرین موکب ها ۲۴۹ هزار، شام توزیع شده بین زایرین ۲۴۸ هزار بوده است ضمن اینکه ۷۸۴ هزار میان وعده هم بین آنها توزیع شده است البته این آمار فقط مربوط به یک روز است.

فداکار گفت: ۱۵۳۶ سرویس بهداشتی و ۷۰۰ حمام برای خدمات دهی به زایرین در نظر گرفته شده است و البته ۲۴ نانوایی توانستند در طول یک روز ۲۲۱ هزار قرص نان تولید کنند. همچنین ۹ درمانگاه در شهر نجف اشرف خدمات رسانی می کردند.

وی گفت: خدمات صلواتی موکبداران در اربعین سالجاری بسیار چشمگیرتر بود به طوری که خدمات آرایشگری، واکس، کفاشی، خیاطی کیف و کفش، موبایل، ماساژ و خشکشویی هم به زائرین ارائه شده است.

رییس ستاد عتبات نجف با اشاره به تکمیل بخش های زیادی از صحن حضرت زهرا (س) افزود: این صحن و نام آن جهانی شده است چرا که در بخش های مختلف ساخت و ساز این صحن همکاری و حمایت کردند. ضمن اینکه این پروژه در شرق الاوسط بی نظیر و افتخار جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات اجازه نداد صحن حضرت زهرا(س) سیاسی شود و اختلاف نظرها به آن خدشه وارد کند چرا که بهترین و زیباترین نشان ارادت به حضرت زهرا در کنار حرم مطهر امیرالمومنین بر پا شده است.

فداکار گفت: حضرت زهرا دیگر غریب نیست چرا که با این پروژه که قرار است تا پایان امسال به بهره برداری برسد کاری کردیم که نام حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) در کنار هم باشد.