به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا، مهندس حسن پلارک رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات امروز در گردهمایی سالانه روسای ستادهای استانی در سراسر کشور گفت: این ستاد در چند سال اخیر توانسته از تمامی نذورات مردمی، کالاهای ایرانی را از داخل کشور برای پروژه‌های اعتاب مقدسه تهیه کند و اجازه نداده که این هزینه‌ها صرف خرید کالای خارجی شود.

مهندس پلارک در ادامه این نشست گفت: وقتی از پروژه‌های بزرگ و عمرانی در داخل کشور بازدید می‌کنید، می‌بینید از محصولات خارجی استفاده شده است، در کشور ما برای استفاده از توان داخلی، قانون داریم، یعنی «استفاده حداکثری از توان داخلی» یک تکلیف قانونی است، اما متاسفانه برخی مدام در پی سفارش خرید از خارج و واردات هستند.

وی یادآور شد: ستاد بازسازی عتبات با آنکه حوزه فعالیتش خارج از مرز‌های کشور است، از همان آغاز فعالیت، نسبت به استفاده از محصولات ایرانی تعصب داشت، امروز پروژه بزرگی مانند صحن حضرت زهرا(س)، مانند یک موزه نشان دهنده توان تولیدکنندگان، استادکاران و هنرمندان و کیفیت مرغوب محصولات ایرانی است، این طرح با سطح بیش از ۹۰ درصدی در شاخص «ساخت ایران»، می‌تواند الگویی برای مجریان پروژه‌های بزرگ در کشور باشد.

مهندس پلارک بار دیگر تاکید کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات طی این ۱۲ سال، کمک‌های مردم و خیران را صرف خرید کالا و خدمات از کشور کرد. با این کار، برکت کمک‌های مردمی صرف حمایت از کالای ایرانی شد. همچنین برخی رشته‌های صنعتی و هنری مدت‌ها بود که به‌دلیل نبود تقاضا در حال نابودی و فراموشی بودند، همین پروژه‌های ستاد به پشتوانه کمک‌های مردمی این صنایع و هنر‌ها مثل آئینه‌کاری، مقرنس‌کاری، درودگری، قلمزنی، خاتم‌کاری و… را زنده کرد.

وی یادآور شد: امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که ستاد بازسازی عتبات پیشتاز حمایت از صنایع و کالای ایرانی است.

مهندس پلارک افزود: هومطنان علاقه‌مند می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد #۱۱۰*۷۸۰*(ستاره هفت هشتاد ستاره صدوده مربع) اهداء کنند.

ایجاد موزه‌ای از هنرهای معماری در اعتاب مقدسه

وی افزود: ستاد عتبات و عالیات با حساسیت زیادی بر کاهش هزینه با در نظر گرفتن کیفیت،‌ تمرکز کرده و توانسته موزه‌ای از هنرهای معماری در اعتاب مقدسه ایجاد کند تا زائران بتوانند به نحو احسن از آن استفاده کنند، ضمن آنکه ستاد عتبات و عالیات هنرهایی که در حال از بین رفتن بود، ‌توانست با پروژه‌های مختلف احیا و اساتید جدیدی در هنرهای معرق‌کاری،‌ مقرنس‌کاری و قلم‌زنی و آیینه‌کاری و فرشبافی و… تربیت کند.

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات با تأکید بر لزوم اعتمادسازی بین مردم ایران درباره اقدامات این ستاد تصریح کرد: تاکنون حتی یک گزارش از بی‌اعتمادی مردم در خصوص هزینه نذورات آنها در غیرمحل خود نداشته‌ایم، ضمن اینکه ستاد عتبات خود را امانت‌دار نذورات مردم دانسته و اجرای دقیق نذورات در محل را بررسی و رصد می‌کند.

بازسازی اعتاب مقدسه با ۵۰۰ ملیارد تومان در سال ۹۶/ تلاش برای افزایش دوبرابر در سال جاری

وی با بیان اینکه خروجی کارها و اقدامات ستاد بازسازی عتبات و عالیات در اعتاب مقدسه شاید تا ۴۰۰ سال آینده همچنان وجود داشته باشد که البته تمام این اقدامات ما برگرفته از اعتقادات شیعیان بوده و بخشی از ارادت آنها به اهل‌بیت(ع) محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از هزار سال از آثار و معماری موجود در اعتاب مقدسه می‌گذرد که همچنان از آنها تعریف و تمجید می‌شود، لذا باید تمام تلاش‌ها و اقدامات سازمان بازسازی عتبات و عالیات در این مسیر باشد.

مهندس پلارک با اشاره به اینکه در سال ۹۶ بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در پروژه‌های مختلف ستاد بازسازی عتبات و عالیات در اعتاب مقدسه هزینه شده است، گفت: بنا داریم در سال جاری این رقم را با افزایش مشارکت‌های مردمی و نذورات آنها به دو برابر برسانیم.

مشارکت ۱۵۰ میلیاردی مردم کرمان در ترفیع گنبد امام حسین(ع)/افزایش هزینه‌های پروژه‌ها با نوسانات اخیر ارزی

وی افزود: در طرح‌های توسعه اعتاب مقدسه عمده اقدامات ما در بحث تملک زمین‌ها به ویژه در طرح توسعه حرم امامین عسگریین در سامرا است، افزود: روند افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر در بازار ایران متأسفانه منجر به هزینه‌های ستاد بازسازی عتبات و عالیات به میزان حداقل ۳۰ درصد خواهد شد.

مهندس پلارک با بیان اینکه در گردهمایی امروز سه استان به عنوان استان‌های برتر در حوزه عملکردی و ۴ استان به عنوان استان‌های خوب در حوزه عملکردی معرفی خواهند شد، تصریح کرد: مردم ولایت‌مدار و مذهبی استان کرمان توانسته‌اند هزینه‌های ۱۵۰ میلیارد تومانی طرح ترفیع گنبد امام حسین(ع) و لاغرسازی ستون‌های اطراف ضریح را متقبل شوند که برخی از این هزینه‌ها تأمین شده و برخی دیگر در حال تأمین است.

برنامه‌های ستاد بازسازی عتبات در عراق

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه مردم ایران در امر خیر وابسته به دستگاه اهل‌بیت(ع) به ویژه با اعتماد به ستاد بازسازی عتبات و عالیات بوده و مشارکت عالی در این خصوص دارند، گفت: اجرای برخی پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات و عالیات تا ۵ و ۶ سال آینده طول خواهد کشید البته در سال جاری عملیات عمرانی صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف پایان پذیرفته اما پروژه صحن حضرت عقیله بنی‌هاشم در کربلا و همچنین طرح توسعه حرم امامین عسگریین در سال‌های آینده ادامه خواهد داشت. به همین جهت باید خیز بلندی برای جذب نذورات مردمی برداشته و بکوشیم با پروژه‌های فعلی تا ۵۰ سال آینده نیازمندی‌های حرم‌های مطهر در اعتاب مقدس را فراهم کنیم.

وی افزود: در ۴ سال اخیر ستاد بازسازی عتبات و عالیات توانسته ۴ ایوان، ۵ گنبد و ۴۰۰ درب در اعتاب مقدسه را طلاکاری کند که این تنها بخشی از ارادت مردم ایران به اهل‌بیت(ع) محسوب می‌شود.

افزایش ۲۵ برابری زیربنای حرم امام علی(ع)

رئیس محترم ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: ایرانی‌ها باید به خود افتخار کنند که ظرف مدت ۱۰ سال اخیر در دوران زعامت مقام معظم رهبری چند صد برابر سال‌ها و قرن‌های گذشته فضای معنوی آستان‌ها و حرم‌ها گسترش و توسعه داده و پرچم اهل‌بیت(ع) را بالاتر ببرند به طوری که کل فضای زیربنای حرم مطهر امیرالمؤمنین که ۱۱ هزار مترمربع بوده را با ۲۵ برابر افزایش زیربنا به ۳۰۰ هزار مترمربع برساند.

مهندس پلارک خاطرنشان کرد: اسکان، تغذیه و پذیرایی از ۳ میلیون زائر ایرانی و ۲ میلیون زائر غیرایرانی در عراق خدمت دیگری است که ستاد بازسازی عتبات و عالیات انجام می‌دهد،‌ لذا تمام فرمانداران و استانداران کشور باید طبق دستورالعمل ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور در خدمت ستاد بازسازی عتبات و عالیات بوده و پشتیبانی‌کننده اقدامات آنها باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد