شهر مقدس سامراء یا سامره در لغت به معنای شاد کننده زائران و مدفن دو تن از امامان شیعه حسن عسکری (ع) و علی نقی (ع) و از شهرهای مذهبی عراق در بین مردم این کشور به شهر غریب معروف است.

سامراء شهر غریب

این شهر مقدس که در استان صلاح الدین عراق است. بین تکریت و بغداد قرار دارد و به خاطر مدفن بودن این دو امام شیعه، عسکریین (ع) نیز گفته می شود.

در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) همچنین مرقد مطهر نرجس خاتون مادر بزرگوار امام عصر(عج) و حکیمه خاتون دختر امام جواد (ع) و عمه امام عسکری (ع) نیز در پایین پای امامین عسکریین (ع) مدفون است.

انفجار و تخریب حرم امامین عسکریین (ع)

تکفیری های از خدا بی خبر در ادامه عملیات های تروریستی و کشتار مردم بی دفاع در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ در دو اقدام تروریستی و انفجار حرم و گنبد این مکان مقدس موجب شهادت جمعی از کودکان، زنان و مردان بی گناهی شدند که برای زیارت به این مکان مقدس سفرکرده بودند.

به همین منظور نیروهای ستاد بازسازی عتبات عالیات که در توسعه، بازسازی و ترمیم اعتاب مقدسه فعالیت می کنند، عملیات بازسازی و ترمیم مکان های آسیب دیده حرم مطهر امامین عسکریین (ع) را با همفکری و همکاری جمعی از اساتید دانشگاه، هنرمندان و متخصصان امر آغاز کردند و پس از گذشت حدود پنج سال کار و تلاش شبانه روزی عملیات بازسازی و ترمیم را به پایان رساندند.

در این خصوص می توان از ساخت مجدد گنبد و مکان های آسیب دیده حرم مطهر امامین عسکریین (ع) شامل طلاکاری گنبد، آینه کاری، گلدسته ها، ساخت ضریح و دیگر مکان ها توسط هنرمندان و متخصصان ایرانی نام برد.

ساخت صندوقچه های مضجع امامین عسکریین(ع)، نرجس خاتون و حکیمه خاتون، ساخت پنجره فوقانی باب الغیبه و باب المراد، درهای حرم مطهر و باب القبله و نیم ضریح امامین عسکریین (ع) نیز از دیگر اقداماتی است که توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمک خیرین و اهدای نذورات مردمی به انجام رسیده است.

اجرای بیش از ۱۸۰ طرح در مکانهای مقدس عتبات عالیات

ستاد بازسازی عتبات عالیات که فعالیت بازسازی، ترمیم و توسعه مکان های مقدس عراق را از حدود ۱۳ سال پیش در کربلا، نجف، کاظمین و سامراء در عراق آغاز کرده است تاکنون موفق شده است در قالب سه طرح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در بسیاری از موارد از برنامه زمانبندی پیشی گرفته و بسیاری از طرح های خود را به پایان برساند.

اشتغالزایی

در این ارتباط بیش از سه هزار و ۵۰۰ متخصص امور فنی، هنرمند، کارگر و طراح ایرانی عهده دار بازسازی، ترمیم و توسعه حرم ها و مکان های مقدس عتبات عالیات در عراق هستند.

در هر گوشه ای از این حرم مطهر که بنگرید می توانید شاهد آثاری از هنر هنرمندان ایرانی در قالب آینه کاری، مقرنس کاری رواق ها و حتی دیگر هنرهای هنرمندان ایرانی باشید که برخی از آنان در حال سپرده شده به فراموشی بودند.

حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: اجرای بیش از ۲۰ طرح بزرگ بازسازی و توسعه حرم های مطهر در عراق از جمله اقدامات برجسته خادمان آن بزرگوران به شمار می آید.

وی با قدردانی از ملت بزرگ ایران اسلامی در اهدای نزورات و کمک های خیرین و همه دست اندرکاران عرصه جهاد بازسازی عتبات اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته در بازسازی و توسعه مکان های مقدس عتبات عالیات در عراق در قالب چند بخش برای اقدامات فوری شامل ترمیم و تعمیر، رفع نیازهای حرم های مطهر و اقدامات توسعه ای به انجام رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه ما موظف هستیم تا وجوه نقدی و غیری نقدی را فقط صرف بازسازی عتبات عالیات کنیم، گفت: این ستاد تلاش شبانه روزی خود را معطوف به طرحها و اقداماتی کرده است که در شأن و مزلت ائمه اطهار (ع) و زائران ایشان باشد.

وی با تاکید بر اینکه امسال جشنواره افتتاحیه طرح ها را خواهیم داشت گفت: تاکنون تمام پروژه ها با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت به انجام رسیده است.

به گزارش خبرنگار عتبات عالیات ایرنا بهروز سلطانیان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد