ابراهیم بن مالک اشتر
ابو نعمان ابراهیم، فرزند شجاع و دلاور مالک اشتر و انتقام گیرنده خون شهیدان کربلا، در جنوب شهر دُجیل، در هشت فرسخی سامراء و در نزدیکی جاده قدیم بغداد ـ سامراء به خاک سپرده شده است.
ابراهیم فرمانده کل سپاه مختار بود که در زمان عبدالملک مروان بر خلیفه وقت قیام کرد و بصره، کوفه و سایر شهرهای عراق را به تصرف در آورد.
امروزه، مزار این دوست دار اهل بیت زائران زیادی دارد. بنای بقعه در عصر صفویه تجدید و بر سر در ورودی آن نوشته شده است: « هذا قبر المرحوم ابراهیم بن مالک اشتر النخعی، علم دار رسول الله، ۱۰۸۹ ق ». آستان ابراهیم حرمی وسیع و گنبدی از گچ و آجر دارد که به تازگی توسط حاج محمود المجید تعمیر و تجدید بنا شده است.

صولی کاتب ( ۱۷۶ق ـ ۲۴۳ ق )
ابو اسحاق ابراهیم بن عباس بن محمد بن صول، معروف به صولی کاتب، از نویسندگان و اندیشمندان قرن دوم هجری است که در سامراء خاک شده است.

ابن سکیت ( ۱۸۶ق ـ ۲۴۴ ق )
ابو یوسف یعقوب بن اسحاق اهوازی، معروف به ابن سکیت، از اصحاب و یاران امام جواد(علیه السلام) و امام هادی است. او در عصر متوکل به شدید ترین وجهی به دستور خلیفه به قتل رسید و زبان او، که به ستایش امام علی(علیه السلام) و دو فرزندش از کام بیرون آمده بود، به دست دژخیمان خلیفه برای همیشه از کام برآمد. ابن سکیت اهل علم و شعر و ادب و مورد اعتماد امامان شیعه بود.

نجاشی ( ۳۷۲ق ـ ۴۵۰ ق )
ابوالعباس احمد بن عباس بن محمد، صاحب تألیف مشهور رجال، در مطیر آباد، نزدیک سامراء دفن شده است. او از رجال شناسان برجسته شیعه و مورد اعتماد عالمان شیعی بود و کتابش به نام خود او معروف است.

شیخ رضا همدانی ( ۱۲۵۰ ق ـ ۱۳۲۲ ق )
علامه شیخ رضا فرزند شیخ هادی همدانی نجفی از مراجع تقلید قرن سیزدهم هجری و صاحب تألیفاتی در فقه و اصول از جمله مصباح الفقیه است. او را در رواق سمت پایین پای عسکریین دفن کرده اند.

زرقانی شیرازی ( ف ۱۳۱۰ ق )
شیخ محمد حسین زرقانی شیرازی، از عالمان بزرگ شیراز و از شاگردان میرزای شیرازی بزرگ در زاویه صحن مقدس عسکریین، نزدیک پنجره های سرداب مطهر دفن است.
آن بزرگوار به هنگام ساختن حسینیه ای در سامراء، به داخل چاه آب آن افتاد و فوت کرد. علت این حادثه روشن نیست.

سید محمد شریف ( ف ۱۳۲۲ ق )
سید محمد شریف بن محمد طاهر حسینی تویسرکانی از عالمان و رجال صاحب تألیف قرن چهاردهم هجری در رواق شرقی حرم به خاک سپرده شده است.

نوری ایلکایی ( ف ۱۳۲۰ ق )
شیخ ابراهیم کبیر نوری ایلکایی عالم، فقیه و از شاگردان میرزای شیرازی بزرگ و میرزا محمد تقی شیرازی است. قبر او در رواق غربی، پایین پای مبارک امامین، قرار دارد.

حاج میرزا محمد حسین شیرازی ( ف ۱۳۳۸ ق )
حاج میرزا محمد حسین فرزند میرزا خلیل الله شیرازی از عالمان مهاجر به سامراء و شاگرد میرزای شیرازی بزرگ بود و در فقه تبحر داشت. او را در رواق حرم به خاک سپردند.

سید حسن کلیددار ( ف ۱۳۴۵ ق )
سید حسن کلیددار فرزند سید رضا، از کلیدداران و متولیان آستان مقدس، در رواق مطهر امامین دفن شده است.

منبع: عتبات عالیات عراق؛ دکتر اصغر قائدان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد