«نرجس»، دختر یشوعا (پسر قیصر روم) و مادر حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. میزان فضیلت و معنویت وی، تا آن جا بود که «حکیمه خاتون»، دختر امام جواد (علیه السلام) و بانویی عالی قدر از خاندان امامت، او را سرآمد و سرور خاندان خویش، و خود را خدمتگزار او می‌نامید. (۱)
نرجس در عالم رؤیا، توسط نبی گرامی اسلام، حضرت محمدبن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) به عقد امام حسن عسکری (علیه السلام) در آمد.
و امام هادی (علیه السلام) در اوّلین دیدار به وی فرمودند: «بشارت می‌دهم تو را به فرزندی که پادشاه مشرق و مغرب می‌شود و زمین را از عدل و داد، آکنده می‌سازد.» (۲)
آری، به درستی که دست تقدیر الهی نرجس را از روم به عراق آورد و مادر امامی قرار داد که امروز دنیای اسلام به وجود او مباهات می‌کند.
حکیمه خاتون در خصوص تولد حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌گوید: «امام حسن عسکری (علیه السلام) به سراغ من فرستادند و فرمودند: عمه جان! امروز افطار خود را در خانه‌ی ما انجام بده، زیرا امشب شب نیمه شعبان است و خداوند، به زودی در همین شب، حجت خودش را برای خلق روی زمین به وجود می‌آورد.»
گفتم: «مادر او کیست؟»
فرمود: «نرجس»
گفتم: «فدایت شوم، من اثر بارداری در او نمی‌بینم!»
فرمود: «مطلب همان است که گفتم، امشب مهدی موعود عج الله تعالی فرج به دنیا می‌آید.»
آن گاه نزد نرجس رفته، پس از سلام و احوالپرسی به وی گفتم: «تو سرور من و سالار خانواده‌ام هستی!… امشب خداوند به تو فرزندی عطا خواهد کرد، که سیّد دنیا و آخرت خواهد بود.» (۳)
و مهدی از نرجس به دنیا آمد. مولودی که سر به سجده گذاشته بود و پروردگارش را حمد می‌گفت و نرجس بر آن کودک لبخند می‌زد.
نرجس خاتون، مادر امام زمان عج الله تعالی فرج در سال ۲۶۱ هـ. ق. وفات یافت و در سامراء، در کنار قبر امام حسن عسکری (علیه السلام)، به خاک سپرده شد.

پی‌نوشت‌ها:

۱. بحارالانوار، ج۵۱، ص ۱۲.
۲. ریاحین الشریعه، ج۳، ص ۳۱.
۳. جلاءالعیون، ج۳، ص ۱۴۳.
منبع مقاله :
شیرازی، علی؛ (۱۳۹۴)؛ زنان نمونه، قم: مؤسسه بوستان کتاب (مرکز چاپ و نشر تبلیغات اسلامی)، چاپ هشتم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد