به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا ، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعلی ادیانی نایب رئیس کمسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به‌همراه مسعود شوشتری جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات از طرح مقاوم‌سازی و لاغرسازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر سیدالشهدا(ع) و طرح توسعه حرم مطهر اباعبدالحسین(ع) بنام صحن عقیله بنی هاشم حضرت زینب(س) بازدید کردند.

براساس این گزارش، طرح لاغرسازی و تقویت ستون‌های اطراف ضریح مطهر امام حسین(ع) به منظور تقویت بنای تاریخی حرم مطهر با بهترین مصالح، ابزار و فناوری اجرا می‌شوداین طرح، پیش‌نیاز پروژه ترفیع گنبد حرم مطهر است.

در ابتدا قرار بود تنها گنبد جدیدی با ارتفاعی بلندتر از گنبد کنونی برای حرم ساخته شود اما زمانی که متخصصان ایرانی برای توضیح طرح به کربلا سفر کردند، از سوی عتبه حسینی درخواست شد که لاغرسازی و تقویت ستون‌های اطراف ضریح و بنای تاریخی حرم مطهر نیز انجام شود.تا کنون کار تقویت و لاغرسازی سه ستون از چهارستون به پایان رسیده که با این کار فضای بیشتری در اختیار زائران برای طواف در اطراف ضریح و زیارت فراهم شده است.پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال با اتمام کار لاغرسازی آخرین ستون، گنبد جدید که در کرمان ساخته شده است، به کربلا منتقل و نصب شود.

همچنین براساس فاز نخست طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) که بنام صحن حضرت زینب(س) در حال اجراست، فضای حرم ۱۴برابر توسعه خواهد یافت.با توجه به بالا بودن آب زیرسطحی در شهر کربلا، هم اکنون مراحل پایانی ایجاد دیوار آب‌بند با هدف ایجاد بستر خشک برای شروع عملیات احداث صحن در حال اجراست.

هومطنان علاقه‌مند می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد #۱۱۰*۷۸۰*(ستاره هفت هشتاد ستاره صدوده مربع) اهداء کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد